DCTGRM-65-NSK-KST3
background
×
DCTGRM-65-NSK-KST3
DCTGRM-65-NSK-KST3
DCTGRM-65-NSK-KST3
DCTGRM-65-NSK-KST3
DOWNLOADS
Proximity Switch DCTGRM-65-NSK-KST3
CategoryProximity Switch
GroupStandard
Article number120.3000.554
NameDCTGRM-65-NSK-KST3
ConnectionCableconnector M8
Evaluationstatic
Designcylindrical 6,5 mm
DimensionØ 6,5
Eigenschaftcylindrical
Einbauartsemi flush
Operating principleInductive
casing materialStainless steel
Insulation voltage endurance500 V
Length18 mm
Sensing distance3 mm
OutputNPN NO
switching frequency1 kHz
Switching hysteresis< 15%
Temperature drift< 10 %
Number of poles3
Weight0,02 kg
max. load current200 mA / short circuit proof
Reproducibility< 1 %
Voltage drop< 1,5 V
Ambient temperature- 25°C ... + 70°C
service voltage10 – 30 VDC
Noload current< 8 mA