DCDGRM-65-NSK-2m
background
×
DCDGRM-65-NSK-2m
DCDGRM-65-NSK-2m
DCDGRM-65-NSK-2m
DCDGRM-65-NSK-2m
DOWNLOADS
Proximity Switch DCDGRM-65-NSK-2m
CategoryProximity Switch
GroupStandard
Article number120.3000.093
NameDCDGRM-65-NSK-2m
ConnectionPVC-Cable 2m
Evaluationstatic
Designcylindrical 6,5 mm
DimensionØ 6,5
Eigenschaftcylindrical
Einbauartflush
Operating principleInductive
casing materialStainless steel
Insulation voltage endurance500 V
Length18 mm
Sensing distance2 mm
OutputNPN NO
switching frequency2 kHz
Switching hysteresis< 15%
Temperature drift< 10 %
Number of poles3
Weight0,03 kg
max. load current200 mA / short circuit proof
Reproducibility< 1 %
Voltage drop< 1,5 V
Ambient temperature- 25°C ... + 70°C
service voltage10 – 30 VDC
Noload current< 8 mA